Aki Magyarországon rendszeresen vezet autópályán, az biztosan találkozott már a jelenséggel: egészséges, de nem gyilkos tempóban sort előzünk a belső sávban, a visszapillantóban pedig feltűnik egy jóóó nagy autó, aki siet. Mivel gyorsabb nálunk és átugrani nem tud, ezért villogni kezd, jelezve, hogy a kvázi szabályos tempó neki nem pálya, húzz(ódj)unk előle minél gyorsabban. Bosszantó, kellemetlen dolog és sajnos mindennapos.
Amiért írni akartam róla az az, hogy mostanában volt szerencsém vezetni szlovén, szerb, észak-macedón, szlovák és cseh autópályákon is. Nyomát sem láttam ennek, pedig ott is vannak nagy autók és ott is vannak sietősebb sofőrök, de ez a fajta ideges tolongás nem jellemző ennyire. A dolognak persze része az is, hogy ehhez a fajta viselkedéshez az is kell, hogy a hátulról érkező jóóóó gyorsan jöjjön, azaz a belső sáv szokásait tekintve minimum 150 km/ó körül, de akár gyorsabban is, azaz a rendszer alapja a hétköznapi, veszélyes gyorshajtás.
Lehet gondolkodni azon, hogy miért van az úgy, hogy a (többségében) nálunk egyébként nem (sokkal) előrébb járó, hasonló országokban ez miért nincs jelen. A dologhoz hozzátartozik, hogy azért a lengyel, horvát vagy román sofőrökben is benne van a kisördög, de nálunk főleg a magyarok villognak, máshol meg nem találkoztam ilyennel. Néhány ötlet, hogy mi lehet ennek az oka:
- Az emberek más országokban nyugodtabbak, relaxáltabbak, polgáriak, idegen tőlük ez a fajta nyomulás
- Az autóik lassabbak, utol sem érnek minket
- Tudnak viselkedni
- Van valamilyen működő szankció a gyorshajtás ellen
- Van valamilyen szankció a tahó viselkedésformák ellen
Én leginkább az utolsóra kettőre (leginkább a 4-esre) gondolnék. És akkor el is értünk a fő problémánkhoz: Magyarországon lényegében nincs rendőri jelenlét az utakon (máshol se nagyon), a sebességekkel kapcsolatos bíbelődést delegálták a VÉDA-nak meg más kamerarendszereknek, ami persze jó, de az is tény, hogy a WAZE időszakában egy állandó sebességmérő kamerával nehéz meglepni az autósokat: Jól látszik, hogy a VÉDA előtti kb 200 méteren villognak a féklámpák, aztán a legtöbben visszagyorsulnak. De meg persze mennyit is ér a rendőri jelenlét, ha az autósok rögtön jelzik egymásnak a rendőrt a bokorban, ugye.
Én ebben nem várnék különösebb változást. Kormányunk, nem függetlenül főszereplőinek közlekedési szocializációjától, szeretnek autózni, szoktak is, és a pletykák szerint nem áll messze tőlük egy kis sietés, szaladás. Szóval a politikai osztályban nincs szándék a helyzet konszolidációjára, ez nekik pont jó. Az autósok jelentős része is elvan a rendszerrel: aki siet annak jó, aki néha siet, annak is, aki meg sose siet, az ugyan mit is keresne a belső sávban? Szóval nincs motiváció a változtatásra, dacára a közepesen fényes baleseti statisztikáknak (amik egyébként egyrészt az európai átlagba tartoznak, másrészt viszont igen nagy helyet hagynak a fejlődésre). Addig nem is lesz motiváció, amíg meg nem hal valaki vagy meg nem halnak valakik feleslegesen és ez a hír nem töri át közöny falát.
Pedig sok mindent lehetne csinálni, a teljesség igénye nélkül néhány ötlet:
- A rendőröket jól tartani, megfizetni, eszközöket adni nekik. Ha ez nem megy, hozzunk be vendégrendőröket.
- Semmibe se kerülne egy kötelező GPS-t beépíteni minden járműbe, ami aztán vagy leszabályozhatná a túl gyors járművet (ilyenek vannak a luxusautókban, de valamiért nem 130-nál aktiválódnak) vagy küldhetne egy jelzést a megfelelő helyre. Tudom hogy nem lesz ilyen, mert az autóvezetők ezt nem akarják, de műszaki oldalról nem lenne nagy dolog bevezetni.
- Most nem néztem utána, de talán Lengyelországban működött egy rendszer, aholis a közlekedési szabályok betartatásának legkényesebb részét, a tettenérést egyszerűen delegálták a többi autósnak: a fedélzeti kamerák alapján büntetett a rendőrség. Ha létre lehetne hozni egy olyan szettet, amit az átlagautós mondjuk pár százezer Ft-ért beszerezhetne (lehetne benne GPS, kamera, rendszámfelismerő, valamilyen kommunikációs rendszer meg ami kell) és mellékesként el lehetne menni gyorshajtókra vadászni, majd a büntiből pedig részesedni. Nálunk vannak hagyományai az ilyesminek, végre egyszer jó célra használnánk ezt a késztetést.
- És végül ami tényleg elképzelhető: section controll. Dacára a fura névnek egyszerű dolog: a rendszámfelismerő kamerák képei alapján Magyarországon akár már ma is tudhatnánk, hogy két VÉDA-kapu (vagy bármilyen hasonló képességű kamera) közötti távot ki mennyi idő alatt tette meg az autópályán. A v=s/t képlet alapján (v=sebesség, s=megtett út, t=az út megtételéhez szükséges idő) ez könnyen és automatikusan számolható: időbélyeg, rendszámfelismerés adott ma is. Teljesen új világ nyílna ki. Az országon naponta átömlő kamionok tömegesen esnének áldozatául már a mai, ritkás VÉDA rendszer kapuinak is. A tömeges Európa > Balkán tranzit magyar körülményeit jól ismerő külföldi autósoknak se nagyon lenne hová sietniük. Eggyel kevésbé, de azért érzékenyen érintené a belföldi szállítást is és a nyári hétvégék Balatonra való leszaladásait is. Érdekes módon legkevésbé a hétköznapi autósokra hatna, mivel a legtöbb munkába járó, ügyet intéző ember egy utazása alatt nem találkozik több kamerával. A hazai gyorsforgalmi úthálózat sebességkontrollja egyszerű és a legfontosabb, legdrágább részei (a kapuk és a háttérben futó rendszer) már léteznek. Nincsenek illúzióink, de ez például megszüntetné a villogásokat, ráadásul éves szinten sokszáz balesettel lenne kevesebb.
Addig pedig marad a villogás, a tolakodás, az úrhatnámság. Szomorú, de a miénk.