A mai magyar rendszámrendszer hiábavalósága

Nagyjából 2 éve érvényesek az új magyar rendszámok. Nekem különösebben nem tetszenek, de persze az előző körből elfogytak a betűk, így váltani kellett. És itt megint volt egy kihagyott ziccer.

Európa és a világ nagyobb részén a rendszámok kötődnek az autótulajdonos lakóhelyéhez: a városhoz, a tartományhoz, a járáshoz, a kerülethez. Nálunk a kezdeti, 1910-es felosztás 12 járműkerületet jelölt ki (ami valamiféle területi kötődést mutatott tehát), majd az ötvenes évektől jött a személytelen, országos rendszer, ami az akkori személygépkocsi-penetrációnak megfelelően elsősorban az állami szervek járművei között kívánt különbséget tenni. A szocializmus bukása után, 1990-ben jött a 3 betű-3 szám kombó, ami továbbvitte az országos léptékű megközelítést, a rendszámok az utcán nézelődöknek egyetlen pluszinformációt tartalmaztak: az első betűből nagyjából ki lehetett találni a jármű évjáratát.

És a 2022-ben bevezetett új rendszer sem tud ennél többet. Amellett szeretnék érvelni a bejegyzésben, hogy igen sok hasznos tulajdonsága volna egy területi alapon kiosztott rendszámnak. Érveim számosak és súlyosak. Amit különösen nem értek, hogy az egyébként a városi, megyei stb. tudatra igenis építő kormányunkban miért nem merült fel ez a lehetőség és hogy a közlekedési szakma miért nem veri az ajtót évtizedek óta egy ilyen rendszerért.

Egy olyan rendszer mellett érvelnék, ami városi/járási/(megyei) szinten adná ki a rendszámokat, legalább olyan csinosan mint ahogy azt az osztrákok teszik:

szép, egyszerű, igényes: az osztrák rendszám

Most még nem mennék bele abba, hogy nincs elég betű/szám/elég hely arra, hogy megkülönböztessük mondjuk az „Sz” betűvel kezdődő nagyvárosainkat vagy a budapesti kerületeket. Biztosan van megoldás, csak keresgélni kell

Az elképzelés a következő: a megyei jogú várost vagy a megyét az első két betű jelölné. A megkülönböztetés miatt a megyék lehetnének nagybetűk (pl.: Vas megye: VA), a megyei jogú városok pedig nagybetű-kisbetű módon jelölve (pl.: Szeged: Sz).

A megyei jogú városokon belüli városrészeket vagy a megyén belüli járásközponti városokat jelölné a következő két betű (az elsőre példa: Érd Ófalu: Er-Of, a másodikra pedig Sárvár: VA-Sv).

Budapesten a kerületeket arab szám jelölné, az azokon belüli városrészeket pedig két betű (pl.: XI. kerület, Kelenföld: 11-Ke, III. kerület, Békásmegyer: 3-Bm, bár a nagyobb városrészeknél lehet hogy nem lesz elég a második két betűpár)

Ékezetes betűk inkább nem lennének, de lehetnek jó ellenérvek.

A javasolt rendszer előnyei a következők:

  1. Erősítené a lokálpatriotizmust, az egy városban lakók összetartozását. Csak képzeljük el, valahol Európában, távol Magyarországtól szembejön egy magyar rendszámú autó a mi városunkból, járásunkból, megyénkből. Reagálnánk rá, megdobbanna a szívünk? Hát persze hogy….
  2. Ha már van egy ezeréves megyerendszerünk és egy hasonló korú járási rendszerünk, akkor bátran használhatnánk ilyen célokra is. Ha minden autón látszik hogy melyik megye melyik járásából és hogy melyik városából jön, akkor ezek a területi egységek legalább egy kicsit megtelnének tartalommal.
  3. Nagy buli lenne együtt szurkolni menni a szomszédos városba vagy lényegében bárhova.
  4. A közlekedéssel foglalkozók (kiemelten az tervezők és az önkormányzatok) iszonyatosan sok információt nyerhetnének egy jól kitalált rendszerből: például egy parkolásfelmérésnél vagy ellenőrzésnél azonnal látszana melyik autó nem helyi, egyszerűbb lenne az engedélyek kiadása, ellenőrzése, könnyebben és jobban lehetne különbséget tenni a kedvezményezni kívánt és nem kívánt járművek között (kizárólagos lakossági parkolóhelyek, áthajtási engedélyek pl.). Pillanatok alatt lehetne fontos megfigyeléseket tenni egy adott helyen például az átmenő/helyi forgalom arányára.
  5. Elképesztően nagy móka és társadalmi játék lenne kitalálni az egyes települések betűjeleit. Óriásiakat lehetne vitatkozni, hogy például: Szeged, Szekszárd, Szombathely vagy Szolnok kapja az Sz betűt. (szerintem a legnépesebb). Szombathelynek igen jó választás lenne a Savaria latin név kiaknázása is és akkor az Sa kezdőbetűk a rendszámon.
  6. Ebben a rendszerben a helyi polgármester hivatalos autója büszkén viselné mondjuk a Sa-PM-0001 rendszámot Szombathelyen, a De-PM-0001 rendszámot Debrecenben.
  7. Az emberek imádnák (a fentiek miatt és még ki tudja mi miatt) és nagyon elkezdenék utálni a mostani, semmire se jó, céltalan rendszert.
  8. Tök jó játék lenne valahová utazva a rendszámok nézegetése.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük